עוד מכה לתעשיית הרכב הגרמנית: ענקית הרכיבים שפלר (Schaeffler) הודיעה ב־3 בנובמבר 2026 כי בכוונתה לצמצם 3,460 משרות באירופה ולסגור חמישה אתרים, ארבעה מהם בגרמניה ואחד בבלגיה. הקיצוצים, שיפגעו ב־16 אתרים ויתבצעו בעיקר עד 2028, מגיעים על רקע האטה בביקוש לרכבים בעלי מנועי בנזין ודיזל, התקדמות איטית מהצפוי של המעבר לרכב חשמלי ותחרות גוברת, בעיקר מצד אסיה. זהו סיפור גדול בהרבה מגורלה של חברה אחת: הספקים שעזרו להפוך את גרמניה למעצמת רכב נאלצים להסתגל לשינוי עמוק בתעשייה.
בניגוד ליצרנית רכב שמוכרת מכוניות לצרכנים, שפלר פועלת בעיקר מאחורי הקלעים: היא מייצרת מערכות ורכיבים לתעשיית הרכב ולתעשיות נוספות, ופעילותה מושפעת מכמויות הייצור וההשקעה של יצרניות הרכב. כאשר חברות מייצרות פחות מכוניות או דוחות פרויקטים חדשים, הפגיעה מגיעה גם למפעלי החלקים, למחלקות הפיתוח ולעובדים שמפתחים ומייצרים את הטכנולוגיה.

מפעל רכב, אילוסטרציה. התמונה אינה ממפעלי שפלר ואינה מתעדת את הקיצוצים שעליהם הודיעה החברה.
חמישה דברים שצריך לדעת
- 3,460 משרות צפויות להצטמצם: כ־2,660 בגרמניה וכ־800 במדינות אירופיות אחרות, ב־16 אתרים.
- חמישה אתרים מיועדים לסגירה: דורטמונד, מורבאך, ברלין ושוואלבאך בגרמניה, והרסטאל בבלגיה.
- המהלך לא יושלם מחר: מרבית ההתאמות מתוכננות לשנים 2027–2028, ויישומן יידון עם נציגי העובדים.
- יעד כלכלי ברור: שפלר מצפה לשיפור שנתי של כ־300 מיליון אירו בתוצאות החל מ־2030, מול עלות חד־פעמית מוערכת של כ־480 מיליון אירו.
- לא רק מנועי בנזין: גם פעילות הניידות החשמלית של החברה מתמודדת עם הפסדים ועם האטה בפרויקטים של יצרניות אירופיות בסין.
מה הודיעה שפלר, והיכן ייסגרו המפעלים?
לפי הודעת החברה מ־3 בנובמבר, התוכנית החדשה נועדה לצמצם עודפי כושר ייצור, להתאים את פעילות המחקר והפיתוח להיקף ההזמנות ולהפחית את מורכבות הניהול. מתוך המשרות שצפויות להצטמצם, כמחצית הן בתפקידי ייצור, כ־30% במחקר ופיתוח וכ־20% בפעילויות אחרות. כלומר, לא מדובר רק בהפחתת מספר העובדים ליד פס הייצור, אלא גם בשינוי של מערך הפיתוח העתידי.
בגרמניה מתוכננת סגירת מפעל דורטמונד, שמעסיק כיום כ־430 עובדים, ואתר מורבאך, שבו כ־160 עובדים. שניהם פועלים בתחום מערכות ההנעה והשלדה ומייצרים מוצרים הקשורים למנועי בעירה פנימית. נוסף על כך תופסק הפעילות באתר בברלין, שבו כ־270 עובדים, ואתר שוואלבאך ייסגר; חלק ניכר מעובדיו צפוי לעבור למתקן החברה בפרנקפורט. המשמעות היא שלא כל עובד באתר שייסגר בהכרח יאבד את עבודתו, ושלא נכון לחבר את כלל עובדי האתרים למספר המפוטרים.
גם אתר הייצור בהרסטאל שבבלגיה, המעסיק כ־15 עובדים, מיועד לסגירה. בצרפת, בסלובקיה ובאתרים גרמניים נוספים מתוכננים שינויים בהיקף הייצור והפיתוח, אך לא כולם מיועדים לסגירה מלאה. שפלר מסרה שפרטים מקומיים יימסרו לעובדים וששינויי כוח האדם יידונו עם נציגיהם. התוכנית עוד לא הושלמה בשטח, ולכן יש להבחין בין הודעה על כוונה לסגירה לבין מפעל שכבר נסגר.
למה דווקא תעשיית הרכב הגרמנית במשבר?
יצרניות הרכב האירופיות ניצבות בפני מעבר מורכב: במשך עשרות שנים הן בנו יתרון תחרותי על מנועים, תיבות הילוכים, מערכות מכניות ורשתות ספקים מתמחות. מכוניות חשמליות זקוקות לרכיבים שונים, והביקוש לכל חלק אינו גדל בקצב דומה. כשהביקוש למכוניות עם מנועי בעירה נחלש, מפעלי רכיבים מסורתיים מאבדים הזמנות. אולם אם השוק החשמלי צומח לאט יותר מהתחזיות שלפיהן הוקמו קווי הייצור החדשים, גם ההשקעות העתידיות מתקשות להחזיר את עצמן.
זו מלכודת כפולה: הפעילות הישנה נשחקת, אך הפעילות החדשה עדיין לא תמיד רווחית. התופעה אינה זהה אצל כל יצרנית, אך שפלר עצמה מציינת את שני הגורמים הללו בהודעתה. בנוסף, היא מתמודדת עם עלויות ייצור ועבודה גבוהות בגרמניה ועם מבנה ניהולי מסורבל יחסית. המנכ"ל קלאוס רוזנפלד אמר לרויטרס שעלויות העובדים בחברה בגרמניה גבוהות פי כ־2.5 מהעלויות במדינות אירופיות אחרות שבהן היא פועלת.
לתחרות מול סין יש כאן תפקיד רחב: היצרניות הסיניות הגדילו את חלקן בפיתוח ובייצור מכוניות חשמליות, ובמקביל ליצרנים אירופיים קשה יותר לשמור על היקפי מכירות ורווחיות בשוק הסיני. הספקים שלהם נפגעים כשהתוכניות מתעכבות או מתכווצות. לקריאת הרקע אפשר לעבור לכתבה שלנו על התחרות הסינית בענף הרכב החשמלי ולכתבה על המשבר בפולקסווגן.
לא הסבב הראשון: מה קרה ב־2024?
הקיצוצים החדשים אינם צעד מבודד. בנובמבר 2024 הכריזה שפלר על מהלך התייעלות אחר שכלל הפחתה של כ־4,700 משרות ברוטו באירופה, והעריכה אז כי לאחר העברות פנימיות הפחתת כוח האדם נטו תהיה כ־3,700 משרות. המהלך קשור גם לשינויים בענף וגם לשילוב פעילותה של ויטסקו (Vitesco), ספקית מערכות הנעה שאותה רכשה שפלר. הודעת שפלר מ־5 בנובמבר 2024.
התוכנית החדשה שעליה הודיעה ב־3 בנובמבר 2026 מגיעה לאחר המהלך הקודם, אך אין להוסיף באופן אוטומטי את כל המספרים ולהציגם כמספר העובדים שפוטרו בפועל: חלק מהתוכניות נפרסות על פני שנים, חלק מהמשרות נגרעו או הועברו במסגרת צעדים שכבר בוצעו, ומספרי ברוטו ונטו אינם בני השוואה ישירה. עם זאת, רצף ההודעות מלמד על שינוי מבני ולא על קיצוץ חד־פעמי בגלל רבעון חלש.
כמה המהלך אמור לחסוך לחברה?
שפלר מעריכה שההתייעלות תייצר שיפור בתוצאות בהיקף של כ־300 מיליון אירו לשנה החל מ־2030, לאחר שהצעדים יבשילו. מנגד, העלות החד־פעמית המתוכננת של התוכנית היא כ־480 מיליון אירו, שרובה צפויה להירשם כבר בדוחות 2026. העלויות הללו עשויות לכלול רכיבים הקשורים לצמצומי כוח אדם, סגירת פעילות ושינויים תפעוליים. אין לבלבל בין רישום הוצאה חשבונאית לבין תשלום מזומן מיידי באותו סכום.
רוזנפלד הודיע גם על תוכנית לקיצוץ זמני בתגמול בדרגים שונים. לפי רויטרס, חברי ההנהלה אמורים להפחית את שכרם ב־10% למשך שנתיים. החברה מתארת זאת כתרומת סולידריות שנועדה לצמצם את הצורך בקיצוצים נוספים ולתמוך במימוש התוכנית. המהלכים יצריכו דיון מול נציגי עובדים, במיוחד במדינות שבהן הסדרי העבודה וההתייעצות מחמירים.
הדוחות דווקא מציגים תמונה מורכבת
במקביל להודעת הקיצוצים, שפלר פרסמה ב־3 בנובמבר את תוצאות תשעת החודשים הראשונים של 2026. הכנסותיה הסתכמו ב־17.48 מיליארד אירו, לעומת 17.67 מיליארד אירו בתקופה המקבילה ב־2025. הרווח התפעולי המתואם לפני סעיפים מיוחדים עלה ל־794 מיליון אירו, לעומת 746 מיליון אירו אשתקד, ושיעור הרווחיות המתואמת השתפר מ־4.2% ל־4.5%. כלומר, הקיצוצים אינם נובעים מכך שכל פעילות החברה הפסדית: היא מנסה לשמור על רווחיות גם כשהביקוש והשוק משתנים.
| מדד | ינואר–ספטמבר 2026 | ינואר–ספטמבר 2025 |
|---|---|---|
| הכנסות | 17.48 מיליארד אירו | 17.67 מיליארד אירו |
| רווח תפעולי מתואם לפני סעיפים מיוחדים | 794 מיליון אירו | 746 מיליון אירו |
| שיעור רווחיות תפעולית מתואמת | 4.5% | 4.2% |
| תזרים מזומנים חופשי לפני מיזוגים ורכישות | מינוס 40 מיליון אירו | 47 מיליון אירו |
מקור: דוח שפלר לתשעת החודשים הראשונים של 2026, שפורסם ב־3 בנובמבר. נתונים מעוגלים במקומות המתאימים.
ברבעון השלישי לבדו הסתכמו הכנסות החברה בכ־5.81 מיליארד אירו, ושיעור הרווח התפעולי המתואם היה 4.2%, לעומת 4.5% ברבעון המקביל. תחום הניידות החשמלית, E-Mobility, הגדיל את הכנסותיו בתשעת החודשים הראשונים אך נותר בהפסד תפעולי משמעותי. החברה דיווחה גם על הפרשות מיוחדות בענף זה על רקע חולשה בעסקי היצרניות האירופיות בסין.
מה המשמעות של סגירת מפעלים דווקא כשהמעבר לחשמל נמשך?
הודעת שפלר אינה מוכיחה שהרכב החשמלי נכשל. היא מדגימה ששינוי טכנולוגי לא מחלק אוטומטית את הרווחים באופן שווה בין כל החברות. דגם חשמלי יכול להיות הצלחה עבור יצרנית אחת, בעוד שספק אחר מפסיד מפני שמכר מערכות לדגם שהפך לפחות פופולרי או השקיע בפיתוח שלא הגיע לייצור מסחרי נרחב.
גם לחברות בעלות יכולות מתקדמות נדרשת התאמה: יותר פעילות בתחומי אלקטרוניקה, מערכות הנעה חשמליות ותוכנה, לצד צמצום פעילות מסורתית כאשר אין לה די ביקוש. מעבר כזה דורש הון, הכשרת עובדים ושינוי של אתרים תעשייתיים. הוא עשוי ליצור משרות בתחומים חדשים ולגרוע משרות באחרים — אך הן לא בהכרח ייווצרו באותן ערים או ידרשו את אותן מיומנויות.
לקריאה נוספת על ההבדלים בין סוגי כלי הרכב אפשר לעיין במדריך שלנו לרכב חשמלי, היברידי ופלאג־אין, ובמדריך לסוללות מצב מוצק שמסביר מדוע חדשנות טכנולוגית עשויה לשנות את התחרות בשנים הבאות.
האם שפלר עוזבת את גרמניה?
לא. למרות ארבעת האתרים המיועדים לסגירה, החברה מדגישה שתמשיך לפתח ולייצר בגרמניה. לפי נתוניה, נכון לסוף ספטמבר 2026 עמד כוח האדם הגרמני הליבתי על כ־31,957 עובדים, והפחתת 2,660 משרות משמעותה בערך 9% מבסיס זה עד 2028. ההחלטות משקפות ניסיון למקד את הפעילות באתרים תחרותיים יותר, לא הודעה על נטישה כוללת של המדינה.
הסיכון לכלכלה הגרמנית הוא רחב ממספר המשרות המתוכנן בחברה: סביב כל מפעל פועלות חברות הובלה, ספקי שירותים, עסקים קטנים ורשתות אספקה נוספות. עם זאת, אין בנתונים הנוכחיים בסיס לכמת את מספר המשרות העקיפות שייפגעו בכל עיר, או לקבוע שכל אתר שמיועד לסגירה יישאר ללא פעילות תעשייתית אחרת.
הזווית הישראלית: האם המשבר ישפיע על מחירי הרכב והחלפים?
שפלר היא חלק משרשרת אספקה בינלאומית, ולכן שינויים אצל ספקים גדולים עשויים להשפיע בטווח הארוך גם על זמינות רכיבים, על היצע דגמים ועל תמחור בתעשייה. עם זאת, אין בהודעה ראיה לעליית מחירים מיידית של מכוניות או חלפים בישראל. המחיר המקומי תלוי ביצרנית, ביבואן, בשערי מטבע, במיסוי ובמלאי. גם סגירת מפעל מסוים אינה אומרת בהכרח שרכיב יפסיק להיות מיוצר — לעיתים ניתן להעבירו לאתר אחר.
מבחינת הצרכן הישראלי, הסיפור הגדול יותר הוא ההשפעה האפשרית על השוק האירופי: יציאה של דגמים מהייצור, שינוי בתמהיל בין בנזין לחשמל, והתפתחות הדור הבא של רכיבים וטכנולוגיות. זו גם סיבה לעקוב אחר הוויכוח באיחוד האירופי לגבי ריכוך יעד הפליטות ממכוניות חדשות ב־2035, שעליו דיווחנו השבוע. מדובר בשני סיפורים מקבילים: דיון על מדיניות ומציאות של התייעלות תעשייתית.
אחרי מה לעקוב?
שלושה מדדים יעזרו להבין אם התוכנית מצליחה: הסכמות עם נציגי העובדים ולוח הזמנים לסגירת האתרים; שיעורי הרווחיות ותזרים המזומנים בדוחות הרבעונים הבאים; וההזמנות החדשות בתחום הניידות החשמלית, שיראו אם ההשקעות בתעשיית העתיד מתחילות להצדיק את עצמן. המבחן של שפלר אינו רק כמה היא מצליחה לחסוך, אלא האם תדע לבנות פעילויות רווחיות בעולם שבו הרכב עצמו משתנה.
שאלות נפוצות
כמה עובדים שפלר מתכננת לפטר?
החברה הודיעה על צמצום נטו של 3,460 משרות באירופה, מהן כ־2,660 בגרמניה, במסגרת תוכנית שהשפעותיה צפויות בעיקר עד 2028. זהו מספר משרות מתוכנן ולא מספר פיטורים שכבר בוצעו.
אילו מפעלים של שפלר ייסגרו?
בגרמניה מתוכננת סגירת האתרים בדורטמונד, מורבאך, ברלין ושוואלבאך; בבלגיה מתוכננת סגירת האתר בהרסטאל. אתרים נוספים יושפעו מצמצומי פעילות ללא סגירה מלאה.
מדוע שפלר מקצצת משרות?
לפי החברה: ירידה בביקוש לרכיבים למנועי בעירה, צמיחה איטית מהצפוי של שוק הרכב החשמלי, תחרות גוברת, עודפי כושר ייצור ועלויות עבודה גבוהות בגרמניה.
האם שפלר מפסידה כסף?
לא במובן שכל החברה מפסידה בכל פעילויותיה. בתשעת החודשים הראשונים של 2026 היא דיווחה על רווח תפעולי מתואם של 794 מיליון אירו, לצד קשיים והפסדים בחלק מפעילויותיה, ובמיוחד בתחום הניידות החשמלית.
האם המהלך צפוי להעלות את מחיר הרכב בישראל?
אין בסיס לקבוע זאת כעת. השפעת שינויים בשרשרת האספקה תלויה במוצרים, בהיקף הזמנות ובהעברת ייצור לאתרים אחרים, לצד שערי מטבע ומיסוי מקומיים.
מקורות: הודעת שפלר על תוכנית ההתייעלות, 3.11.2026; רויטרס, 3.11.2026; תוצאות שפלר לתשעת החודשים הראשונים של 2026; תוכנית ההתייעלות הקודמת מנובמבר 2024.